Oldřich Jelínek – narozen 26. února 1930 v Košicích. V létě roku 1938 se jeho rodiče vrátili trvale do Prahy, kde po válce maturoval na gymnáziu. Byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a studia ukončil v roce 1955 na Akademii výtvarných umění v ateliéru Antonína Pelce. Od té doby celoživotní „volná noha“.


V průběhu dalšího čtvrt století se jeho nezaměnitelný výtvarný styl s úspěchem a v překvapivé šíři uplatnil v oblasti karikatury, ilustrace knižní i časopisecké, v tvorbě pro děti i dospělé, vyhledávaná byla jeho grafická díla, volná tvorba i obrazy. Podařilo se mu navázat spolupráci s televizí i animovaným filmem.

V roce 1981 se rozhodl pro emigraci(usadil se na čtyři desetiletí v bavorském Mnichově), což obrátilo naruby jeho osobní i profesní život. Uplatnil se tu především v oblasti reklamy a stal se „dvorním“ výtvarníkem a karikaturistou někdejšího týdeníku Computer Woche. A protože příležitostí k ilustrační a grafické tvorbě bylo méně, věnoval se volné tvorbě, kterou z velké části před časem předal do sbírek Galerie umění v Havlíčkově Brodě. Od roku 2021 má opět bydliště v Praze, kde nejen trvale žije, ale stále ještě tvoří.